Historie plesových šatů

Obdivuje krásné modely plesových šatů letošní sezóny či šaty posledních let? Plesové šaty vznikly už v dávných dobách. Jak vypadaly dříve a jaký byl jejich vývoj? Pojďme si alespoň ve stručnosti přiblížit historii plesových šatů.

O historii plesových šatů.

Dámy se chtěli na různých oficiálních příležitostech blýsknout už v dávných dobách. Především šlechtičny se účastnily různých plesů a rozhodně chtěly zvýraznit svůj status a bohatství. Volily rozmanité šaty podléhající módním trendům své doby.

V románském období se dámy oblékaly do tunik se zvonovitě rozšířenými dlouhými rukávy. Látky byly velmi drahé a většinou se dovážely z Byzancie. V gotické době se mění rukávy plesových šatů. Nejsou již zvonovitě střižené, ale obepínají dámskou paži po celé její délce.

Renesance je doba rozkvětu, a to se projevilo i na společenských šatech. Vypadají velmi honosně a přepychově. Oblíbené byly nabírané sukně v pase a samozřejmostí byly balónkové rukávy a různé zdobení.

Baroko zase dává vyniknout korzetovým střihům plesových šatů. Šlo o to, co nejvíce zvýraznit šiji a poprsí. I zde převládalo bohaté zdobení, v některých případech bylo ozdůbek až zbytečně mnoho.

A jak vypadaly plesové šaty v 19. století? V této době se ještě více uplatňovaly korzetové šaty. Čím utaženější, tím lepší. Šlo především o to, aby žena zvýraznila svůj vosí pas. Stahování korzetem mělo však špatných vliv na přirozené uspořádání vnitřních orgánů. Následkem toho ženy nejenže velmi často omdlévaly, ale také se dožívaly nižšího věku. V této době byly oblíbeným doplňkem plesových šatů rukavičky.

Ve dvacátém století se druhy látek různě měnily a vznikaly rozmanité střihy šatů. V 70. letech 20. století docházelo k většímu odhalování ženského těla. Šaty se zkracovaly a rukávy nahrazovaly ramínky. Kladl se také důraz na barevnou rozmanitost. V dnešní době se módní střihy mění často a každým rokem vznikají nové kolekce plesových šatů. Stačí si jen vybrat takové, které se vám budou nejvíce líbit.

Menu

Spřátelené weby